• Godzina dla Ziemi z WWF

          20.02.2023

           

          W tym roku Godzina dla Ziemi WWF przypada 26 marcao 20:30, kiedy to na 60 minut w symbolicznym geście troski o planetę rzesze ludzi, miast i instytucji wygaszą światła pod hasłem „Razem dla planety”. To już 15. edycja tej akcji w Polsce, a 16. na świecie. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, Godzina dla Ziemi WWF odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

          Razem zgaśmy światło dla planety!

          Razem dla planety


          Jednego dnia o tej samej godzinie czasu lokalnego – w tym roku jest to sobota, 26 marca, godzina 20:30 – cały świat symbolicznie gasi światło. Ludzie wyłączają je w swoich domach, a firmy oraz władze miast wygaszają iluminacje charakterystycznych budynków i obiektów. Jeśli wierzysz, że rozwiązanie problemów środowiska naturalnego jest możliwe, gdy tylko zjednoczymy nasze działania, dołącz do Godziny dla Ziemi WWF. Niezależnie od poglądów, sympatii czy upodobań, do Godziny dla Ziemi WWF może dołączyć każdy!


          Po co mam gasić światło?


          Godzina dla Ziemi WWF to coś więcej niż zgaszenie światła na 60 minut. Nie chodzi w niej o oszczędzanie energii; to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, o różnorodność biologiczną lądów, a także mórz i oceanów.
          Ochrona mórz i oceanów, które zajmują 70% powierzchni Ziemi, jest naszym obowiązkiem. Stanowią one bogaty rezerwuar różnorodności biologicznej - wiele morskich gatunków nie jest jeszcze poznanych, a nawet odkrytych. Oceany produkują ponad połowę wytwarzanego tlenu na Ziemi i pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla. Musimy więc o nie dbać, zarówno dla naturalnego bogactwa i piękna tych ekosystemów, jak i dla samych siebie – tak jak dbamy o własne zdrowie – mówi Andrzej Ginalski, starszy specjalista ds. ochrony ekosystemów morskich WWF.
          Godzina dla Ziemi odbywa się po to, żeby pokazać, że wszyscy powinniśmy żyć w sposób przyjazny środowisku i obudzić w sobie szacunek do zasobów naturalnych Ziemi.

          Obszary chronione – parki narodowe, obszary dzikiej przyrody, obszary chronione przez społeczności, rezerwaty przyrody itd. – są podstawą ochrony różnorodności biologicznej, a jednocześnie przyczyniają się do utrzymania dobrostanu ludzi. Obszary chronione są fundamentem działań na rzecz ochrony przyrody i tzw. usług ekosystemowych, które nam zapewnia – żywności, zaopatrzenia w czystą wodę, leków i ochrony przed skutkami klęsk żywiołowych. Coraz częściej dostrzega się również ich rolę we wspieraniu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej. – mówi Tomasz Pezold Knežević, Starszy specjalista ds. ochrony przyrody WWF, ekspert IUCN, WCPA

          Zdajemy sobie sprawę z tego, że zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Nie taki jest cel tej akcji. Godzina dla Ziemi WWF ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed nami wyzwań i zmotywować do podjęcia koniecznych działań. Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom, ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu.

          Wykorzystanie paliw kopalnych jest głównym źródłem gazów cieplarnianych w atmosferze i przyczyną ogrzewania się Ziemi – a także ważnym motywem konfliktów międzynarodowych. Jeżeli nie zatrzymamy wzrostu średniej temperatury na poziomie 2◦C, zmiany klimatyczne spowodują napięcia i konflikty związane z dostarczaniem wody. Miliony ludzi będą zmuszone do migracji z powodu susz lub podniesienia się poziomu morza. Możemy tego uniknąć, jeśli większość państw zrezygnuje z paliw kopalnych, zastępując je lokalnymi źródłami energii odnawialnej, opartymi na energii wiatru i słońca. Z ropy i gazu możemy zrezygnować – z wody nie. – mówi Mikołaj Troczyński, starszy specjalista ds. odnawialnych źródeł energii.

          16 lat Godziny dla Ziemi WWF


          Godzina dla Ziemi w tym roku obchodzi swoje 16. urodziny. W 2007 roku po raz pierwszy w Sydney w ponad 2 milionach domów wyłączono światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu i rozlewa się na cały świat. W Godzinie dla Ziemi biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach na całym świecie, także w Polsce. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut.

          W Polsce w poprzednich latach w akcji brało udział blisko 100 miast, a wygasały takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Opera Narodowa, Sky Tower we Wrocławiu, Zamek Krzyżacki, Ministerstwo Środowiska czy Kancelaria
          Prezydenta RP. Od lat Godzina dla Ziemi WWF odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta M. St. Warszawy, tak jak i w tym roku.

          Do udziału w tej edycji zadeklarowało się już ponad 100 miast, obiektów i instytucji. Do Godziny dla Ziemi WWF dołączą takie miasta jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Opole, Łódź, Poznań czy Słupsk. Wygaszony zostanie m.in.
           Pałac Kultury i Nauki,
           Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie,
           Pałac Prezydencki,
           Ministerstwo Finansów,
           Kancelarie Sejmu i Senatu,
           PGE Narodowy w Warszawie,
           Ergo Arena w Gdańsku,
           Teatr Wielki w Łodzi,
           Muzeum Częstochowskie,
           Ratusz w Świebodzinie,
           Sukiennice w Krakowie,
           Zamek Królewski w Warszawie,
           Stary Browar w Poznaniu,
           Bonarka City Center w Krakowie,
           czy Uniwersytety i Politechniki w wielu miastach.

        • Dzień Bezpiecznego Internetu

          06.02.2023

          W dniu 7 lutego nasza szkoła oficjalnie bierze udział w Dniu Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa została potwierdzona przez organizatorów DBI. Podczas lekcji informatyki nasi uczniowie przypomną sobie o podstawowych zasadach użytkowania sieci Internet. Jako szkoła w akcji bierzemy udział po raz piąty, Koordynatorem jest pan Waldemar Dylewski.

        • Bieg po zdrowie

          03.02.2023

          Nowa galeria Bieg po zdrowie została dodana do albumu fotograficznego

          30 stycznia Pani Izabela Wojtal z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologiczna w Szczecinie przeprowadziła warsztaty dotyczące Programu Antytytoniowego Edukacji Zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”. W zajęciach brały udział klasy czwarte . Spotkanie edukacyjne, miało na celu zwiększyć ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Wychowawcy otrzymali w tym celu specjalnie przygotowane zeszyty ćwiczeń i poprowadzą lekcje dotyczące powyższego tematu.

        • Higiena naszą tarczą ochronną

          19.01.2023

          Nowa galeria Higiena naszą tarczą ochronną została dodana do albumu fotograficznego

          4 stycznia 2023 odbyło się spotkanie uczniow klas II i III z p. Izabelą Wojtal z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Tematem spotkania była „Higiena naszą tarczą ochronną” program powstał jako odpowiedź na zaistniałą sytuację epidemiczną oraz konieczność wdrażania zasad profilaktyki zdrowotnej od najmłodszych lat edukacji w szkole. Treści programu koncentrują się na zapobieganiu chorobom zakaźnym, głównie grypie i koronawirusowi SARS-COV-2, poprzez stosowanie zasad higieny osobistej.

        • Program półkolonii ,,Ferie zimowe 2023"

          16.01.2023

          Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Szczecinie zgodnie z wytycznymi MEN organizuje półkolonie zimowe dla uczniów klas I – IV. Program wypoczynku zimowego realizowany będzie w okresie 13.02 – 17.02 2023r. w godz. 8.00-16.00. W wypoczynku będzie brało 15 dzieci tworząc jedna grupę wychowawczą.

          Poniedziałek 13.02.2023r. - Teatr Gwitajcie oraz zajęcia sportowo - rekreacyjne

          Wtorek 14.02.2023r. - Kids Arena oraz zajęcia plastyczno – muzyczne

          Środa 15.02.2023r. - Wyjście do kina oraz rozgrywki sportowe

          Czwartek 16.02.2023r. - Zabawa Karnawałowa z konkursami i nagrodami przeprowadzona przez DJ oraz zajęcia kulinarne

          Piątek 17.02.2023r. - Muzeum Przełomu Dziejów oraz Kids Arena

          KARTA KWALIFIKACYJNA zima 2023

          Kartę kwalifikacyjną proszę dostarczyć do sekretariatu szkoły lub wrzucić do urny przy wejściu do budynku B.

          Koszt półkolonii 300 zł, płatny do 31 stycznia 2023r.

          Nr konta do przelewów za półkolonię:

          Nr konta: 80 1020 4795 0000 9302 0278 5236

        • Świąteczna Olimpiada klas pierwszych

          02.01.2023

          Nowa galeria Świąteczna Olimpiada klas pierwszych została dodana do albumu fotograficznego

          W dniu 19.12.2022 r. odbyła się Świąteczna Olimpiada dla klas pierwszych naszej szkoły. W imprezie pomogały nam piłkarki nożne Pogoni Szczecin oraz ratownik medyczny, który zabezpieczył imprezę. W trakcie imprezy przeprowadziliśmy wspólną rozgrzewkę, poprowadziliśmy dzieci przez sportowe stacje tematyczne (możliwość przejść po równoważniach, strzelać gole piłkarkom, rzucać do kosza, strzelać z "bezpiecznego" łuku, biegać na czas, skakać po kamieniach itp.). Na koniec dzieci otrzymały drobny upominek. Organizatorem zadania jest Stowarzyszenie Zdrowo na Sportowo przy udziale Pogoni Szczecin. projekt finansowany jest ze środków Gminy Miasto Szczecin.

    • Logowanie

  • Librus Synergia
  • Znajdziesz naszą szkołę również na: