Zapraszamy nowych przedszkolaków na zajęcia adaptacyjne
Szanowni Rodzice,
serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które od 1 września 2021r. rozpoczną edukację przedszkolną na zajęcia adaptacyjne w dniach 30-31 sierpnia w godzinach 09.00-11.00.
Zajęcia w każdej grupie prowadzą panie nauczycielki, które już dziś czekają by poznać każdego z Was.
Przyjazna atmosfera, ciepły i radosny klimat zabaw integracyjnych ułatwi przyszłym przedszkolakom spokojną adaptację, poznanie towarzyszy zabaw oraz zaprzyjaźnienie się z paniami. Do zobaczenia 😊
Rady na okres adaptacji:
- Nie stresuj się. Twoje uczucia szybko zostaną odczytane przez dziecko. Jeśli nie panujesz nad tym, wyślij na zajęcia adaptacyjne malucha z babcią, ciocią lub inną zaprzyjaźnioną osobą.
- Zachęcaj malucha do brania udziału w zajęciach.
- Po zajęciach w przedszkolu bawcie się podobnie w domu: układajcie klocki, lepcie z plasteliny, malujcie.
- Jeśli maluch nie chce opowiadać o przedszkolu, nie wypytuj. Nic na siłę. Dziecko z czasem samo się otworzy.
- Zaufaj nauczycielce. Słuchaj, co mówi i współpracuj. W ten sposób okres adaptacyjny minie w dobrej atmosferze.
- Na początku, jeśli masz taką możliwość skróć czas pobytu dziecka w przedszkolu, zabieraj go trochę wcześniej, np. po obiedzie i stopniowo wydłużaj pobyt dziecka, a po przyjściu po nie, witaj je z uśmiechem.
- Można spróbować dziecko przyprowadzać wcześniej do przedszkola, kiedy jest mało dzieci, żeby miało czas poznać miejsce, ale również żeby nauczyciel mógł mu poświęcić więcej uwagi.
- Dziecko powinno wiedzieć, że chodzenie do przedszkola nie jest pewną formą atrakcji, ale codziennością. Trzeba zachować w tym temacie stanowczość i konsekwencję. Jeśli maluch wyczuje wahanie, na pewno szybko to wykorzysta i będzie próbować postawić na swoim, co często oznacza pozostanie w domu.
- Istotne jest również, żeby nie dopuścić do sytuacji, szczególnie w tych pierwszych dniach, kiedy to dziecko w przedszkolu zostanie, jako jedyne, bo inne dzieci pójdą już do domu. Taka sytuacja rodzi w dzieciach lęk, że rodzic o nich zapomniał i już nie przyjdzie. Konkretnie umów się z dzieckiem, kiedy po nie przyjdziesz. Ważne, żeby dotrzymywać umowy.
- Jeśli pojawią się wątpliwości, porozmawiaj z nauczycielką. Jednak najlepiej nie przy dziecku.
- Często przytulaj dziecko, rozmawiaj, obdarzaj uwagą, bądź blisko i wykaż zrozumienie.
Tego nie należy robić. Unikaj błędów!
Niektóre Twoje zachowania, choć intuicyjne i wynikające z dobrej woli, mogą zaburzyć proces adaptacji albo nawet zniszczyć to, co udało się osiągnąć do tej pory. O to, czego nie powinnaś robić.
- Nie znikaj bez pożegnania. Twoje dziecko może odnieść wrażenie, że je porzuciłaś!
- Nie zaglądaj do sali po pożegnaniu. W ten sposób tylko utrudnisz dziecku rozpoczęcie dnia. Może się nawet zdarzyć, że pożegnanie było całkiem spokojne, ale poprzez taki Twój mały gest dziecko nagle zacznie płakać.
- Nie kłam (,,będę w szatni", ,,wychodzę tylko na chwilkę"). Dziecko przestanie ci ufać i wszystko stanie się jeszcze trudniejsze.
- Nie ulegaj, gdy dziecko płacze. Jeśli zmienisz zdanie i powiesz ,,No dobrze, masz dziś gorszy dzień, wracamy" - to uwierz, Twoja pociecha nie odbierze tego jako wyjątek. Raczej zrozumie, że jednak jest inna opcja, więc warto płakać, nawet bardzo długo.
- Nie nagradzaj i nie przekupuj. Nie tędy droga. Jeśli malec chwali się, że nie płakał, powiedz lepiej - ,,Brawo, kochanie! Przedszkole tak naprawdę jest miłe, prawda?"
- Nie zawstydzaj i nie porównuj. To jest Twoje dziecko, które jest wyjątkowe. Nie porównuj do Zuzi, Pawełka albo Zosi - ono nie poczuje się przez to zmobilizowane, ale raczej upokorzone. Nie mów też ,,Taka duża dziewczynka, a płacze" i nie pozwalaj innym na zawstydzanie Twojego dziecka.
Jeśli tylko będzie trzymać się tych reguł, proces adaptacji nie powinien trwać dłużej, niż kilka tygodni. I potem jedyne, co zobaczycie, to radosne dziecko, które szybko daje buziaka, bo koniecznie musi biec do swoich kolegów.